Řadu nálezů, které dokládají dávné osídlení zdejšího území, objevili odborníci během archeologického průzkumu v Holovousích. Ten probíhal v prostoru, kde zdejší výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský zahájil minulý týden výstavbu nového vědeckého a výzkumného pracoviště.
„Nejstarší nálezy, které jsme tam objevili, pocházejí z mladší doby kamenné, z období 5300 až 5000 let před naším letopočtem. Jde o pozůstatky výrobního areálu pro zpracování kůží. Další nálezy pocházejí z mladší doby bronzové, které náleží takzvané lužické kultuře. I v tomto případě jde zřejmě o pozůstatky nějakého výrobního areálu, což se nyní budeme snažit upřesnit,“ informoval archeolog jičínského regionálního muzea Radek Novák.
Po očištění, stabilizaci a detailních analýzách se s nálezy bude moci seznámit veřejnost i přímo v Holovousích, kde regionální muzeum ve spolupráci s obcí plánuje jejich výstavu a s ní spojenou přednášku. V prostorách jičínského muzea se zároveň plánuje také prezentace dalších výsledků letošní i loňské výzkumné sezony, kdy archeologové zkoumali větší území například ve Starém Místě či v Kopidlně.
„Lokalita v Holovousích, kde průzkum minulý měsíc probíhal, se nachází v těsném sousedství raně středověkého hradiště, které tam existovalo v 9. a 10. století. Dá se říct, že nejen Holovousy, ale celá oblast hořického Chlumu je archeologickými nálezy poměrně hojně poseta, takže tam je vždy vysoká pravděpodobnost nějakých objevů,“ poznamenal Novák. (jn)