Ze dřeva, háčkované, paličkované, keramické, ale i kožené, to je betlémská pastva pro oči v Suchardově domě v Nové Pace. Potrvá do 20. prosince, protože většina majitelů chce být se svými výjevy o zrození jezulátka na Štědrý den.
V Suchardově domě v Nové Pace teď vystavují desítky betlémských výjevů z Novopacka, ke kterým přidali i reprodukce vánočních pohlednic ze sbírky Josefa Tauchmana.
"Nejstarší betlém, který tu teď máme, je z roku 1866. Vyřezával ho Jan Fejfar, který se vyučil u řezbáře Pátýho na Pecce. A je to unikát. Hned vedle něj návštěvníci najdou Šírův betlém od řezbáře z Levínské Olešnice. Betlém už je to také historický, i když Antonín Šír v 70. letech minulého století ještě vyřezával. Když pracoval na dráze, tak mu do oka vlétla jiskra, neviděl na něj a přitom ještě dlouho řezboval betlémy," upozornil pracovník muzea Jiří Čejka. Zastupující ředitelka novopackého muzea Petra Plecháčová vysvětlila, že letos vystavují pouze půjčené betlémy, ty z muzejních sbírek si šetří na další roky.
"Betlém z největší vzdálenosti je kožený z Hradce Králové. K němu tu máme i obrazy tepané v kůži. Vytvořila je Zdeňka Vaněčková. Ta je, díky svému netradičnímu betlému, držitelkou zápisu v Guinessově knize rekordů a v Knize českých rekordů Agentury "Dobrý den" v Pelhřimově," upozornila Petra Plecháčová. Kromě betlému jsou v Suchardově domě k vidění i kožené obrazy od Z.Vaněčkové. V sousedství těchto prací je i dřevěný betlém Josefa Erbana z Nové Paky, potomek slavného řezbáře Antonína Šíra. Výtvor následovníka je v podobném stylu jako Šírův originál.
Muzeum vystavuje i současný betlém, který našel předlohu v podkrkonošském městě. Jsou tam typické chaloupky, klášter, veškeré stavby, které byly na náměstí na začátku 20. století. Figurky jsou kralického typu, které dříve byly sériově vyráběné a později se kupovaly. Autorem staveb je novopacký Miloš Kraus. K oblíbeným betlémům Petry Plecháčové patří díla, která tvořil František Máslo z Čisté u Horek a ze současných obdivuje práce Františka Kocmana z Rovenska pod Troskami. Jiří Čejka má slabost pro Mádlův novopacký betlém. "Ten máme i v menším měřítku doma. Pak ještě musím připomenout Suchardovy betlémy. Jeden z nich je tady v Lázních Bělohradě v kostele. Měli jsme ho tady už dvakrát vystavený. Vždycky je to náročný transport, potřebujeme velké auto. Ze současných se těžko vybírá.., asi pan Erben nebo pan Raulim nebo pan Kocman, farář z Rovenska, ten je také velice oblíbený. Je to těžké," nemůže se rozhodnout Jiří Čejka.
Majitelé betlémů do Suchardova domu ochotně půjčují, protože vědí, že zabezpečení je kvalitní. "Dva naši lidé expozici hlídají a navíc máme vitríny zasklené," upozorňuje Jiří Čejka. Podle Petry Plecháčové se k nim teď může přijít naladit každý, kdo chce letošní advent opravdu prožít.
Autor: Vlaďka Wildová