Hořicko - Obce Hořicka - K historii apatykářství přibude v muzeu na Kuksu vývoj tablet i mastí Čtvrtek 21. listopadu 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dvůr Králové
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Tetín
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
K historii apatykářství přibude v muzeu na Kuksu vývoj tablet i mastí

Farmaceutické muzeum v Kuksu chystá novou expozici, v květnu lidé spatří vývoj lékárnického průmyslu v druhé polovině 20. století, tedy výrobu tablet, mastí, ampulí či injekcí.

České farmaceutické muzeum v hospitalu v Kuksu bude od příštího roku bohatší o expozici věnovanou vývoji farmaceutického průmyslu. Zachytí druhou polovinu 20. století a hotova bude v květnu.

"Ukážeme, jak se vyvíjela výroba tablet, mastí, ampulí či injekcí. Tehdy už se používaly velké stroje a návštěvníci si budou moci vyzkoušet u některých strojů, na jakém principu fungovaly. Pochopitelně dnešní farmaceutický průmysl je už úplně jinde," říká ředitelka Českého farmaceutického muzea Ladislava Valášková.

Nová expozice vznikne v prostorách suterénu. Muzeum na ni získalo podporu z unijních peněz prostřednictvím euroregionu Glacensis.

"Lékárna byla kolébkou farmaceutického průmyslu. Tam se vše vyvinulo až do podoby, jak to známe dnes," dodává ředitelka.

Muzeum zachycuje práci lékárníků asi od 17. století
Muzeum, které patří pod Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové, se musí vypořádat při přípravě nové expozice se současnou náročnou přestavbou Šporkova barokního hospitalu.

Zimní prohlídky, kdy se do Kuksu mohly objednat skupiny návštěvníků, se podle kastelána Libora Švece teď ani nekonají, na chodbách totiž pracují restaurátoři.

Farmaceutické muzeum zachycuje práci lékárníků asi od 17. století. Hlavní atrakcí je původní hospitalní oficína, kterou provozoval konvent milosrdných bratří v Kuksu.

Její nábytek pochází z let 1748 až 1750. Na policích jsou původní červené a bílé fajánsové stojatky pro uchování léčiv a stojatky ze skla a porcelánu z pozdější doby.

Upoutají historické hmoždíře, hlava bájného jednorožce i starý lékárnický pult, zvaný tára, s vyobrazením granátového stromu. V původní jídelně, refektáři kukského kláštera jsou k vidění lékárny z 19. a první poloviny 20. století. Tam si návštěvníci také mohou příležitostně vyzkoušet, jak se mísila léčiva v zázemí lékárny.

Příprava léků takzvaně "magistraliter", kdy pacient přinese recept od lékaře k namíchání kapek nebo masti, zůstává i v současných lékárnách.

"Rozsah těchto připravovaných léčiv se zúžil, dřív se třeba hodně používaly sušené léčivé rostliny, ale dnes už ne. Připravujeme hlavně oční a nosní kapky, těžiště je zejména v mastech pro kožní lékařství. Některé léky jsou totiž málo stabilní a nehodí se pro komerční výrobu, anebo lékař chce pro pacienta konkrétní dávkování a složení a přitom neexistuje průmyslově vyráběná varianta," vysvětluje lékárník Zdeněk Turčín z lékárny U Brány při Oblastní nemocnici v Jičíně.

Vlastní příprava léků je podle něj pro řadu lékáren neekonomická, a proto od ní upouštějí, ale jičínská lékárna tím na druhou stranu získává pacienty.

Kukské farmaceutické muzeum navštěvuje v posledních letech ročně kolem deseti tisíc lidí. Sousední hospital mívá zhruba dvojnásobné počty.

"Na to, že jsme odborné muzeum, je to dobrý výsledek. Většinou se při provázení střídají studenti farmaceutické fakulty. Jak postupují do vyšších ročníků anebo jsou to už doktorandi, stávají se většími odborníky. Návštěvníci to ocení, mohou se ptát i na otázky, které přímo nesouvisí s expozicí, ale týkají se farmacie," říká Ladislava Valášková z muzea.


Autor: Štěpánka Tůmová
Zdroj:
http://hradec.idnes.cz