Až na dva miliony korun se mohou vyšplhat průzkumné práce a analýzy rizik spojené s posouzením stavu bývalé skládky u Slívkova háje na jihozápadním okraji lázeňského města, kam se podle dosud neověřených indicií měly vyvážet i nebezpečné odpady, včetně jedovatého kyanidu. Radnice se tak snaží ověřit, zda je údajná hrozba otravy pramenů spodních vod reálná.
"Na posledním jednání zastupitelstva jsme skládku u Slívkova háje projednávali s tím, že je nepravděpodobné, že by se do těchto míst z někdejšího podniku Narex kyanid vyvážel. Veřejnost informace neuklidnily, takže jsme se obrátili na společnost Čistá příroda východních Čech a nechali si u ní zhotovit projektovou dokumentaci na průzkumné práce a analýzy rizik. Součástí zakázky je i podání žádosti o dotaci na realizaci průzkumu," oznámil bělohradský starosta Pavel Šubr.
Provedení průzkumu podle něj doporučuje i Česká inspekce životního prostředí, která už delší dobu dohlíží na sanaci zamořených pozemků v bývalém výrobním areálu státního podniku Narex, dnešní společnosti Deprag. "Inspekce sice do zprávy napsala, že je nepravděpodobné, že by se kyanid na okraj Bělohradu vyvážel, ale jistotu bude mít město pouze tehdy, když využije možnost získat dotaci a nechá si provést průzkum," vysvětluje Šubr.
Radní však chtějí nechat prověřit ještě jednu lokalitu, podle místních pamětníků se prý totiž odpad z Narexu vyvážel nejen do rokle k lesu jihozápadně za město, ale také na Horní Novou Ves poblíž fotbalového hřiště.
Jestli město od Státního fondu životního prostředí peníze získá, bude prý ale jasné nejdříve na jaře. "Náklady na průzkumné práce se odhadují asi na dva miliony korun. Pokud bychom však byli s žádostí úspěšní, kombinované dotace státního fondu a Královéhradeckého kraje by nám je pokryly ze sta procent," uvedl starosta. (jn)