Pecka oslaví 450. výročí narození Kryštofa Haranta
Životní osudy nejznámějšího majitele zdejšího panství, Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, si budou v průběhu celého letošního roku připomínat obyvatelé i návštěvníci Pecky. Správa hradu spolu s radnicí plánuje oslavy 450. výročí narození renesančního šlechtice, který se proslavil i jako autor cestopisu a hudební skladatel. Oslavy začnou příští měsíc otevíráním turistické sezony na hradě a vyvrcholí v září vědeckou konferencí.
"Na tento rok připravujeme několik akcí, které připomenou letošní výročí narození Kryštofa Haranta, na přípravě oslav spolupracuje více organizací a spolků, kromě správy hradu také místní knihovna, hasiči, sportovci či sdružení Bezdružic," říká peckovská starostka Hana Štěrbová.
První setkání s historickou osobností se uskuteční 29. března, kdy bude na Pecce probíhat tradiční program spojený s otevíráním hradu. Jeho součástí bude například průvod mužů a žen v dobových kostýmech v čele s Kryštofem Harantem a jeho družinou od náměstí k hradu, kde budou k vidění šermířské souboje nebo trh s ukázkami starých řemesel.
Od jara do podzimu bude následovat například série koncertů, výstav, šermířských soubojů na hradním nádvoří či poznávací pochod. Program završí v září vědecká konference za účasti historiků, muzikologů a dalších odborníků, včetně historičky Marie Šedivé Koldinské, která před několika lety vydala rozsáhlou monografii věnovanou právě Kryštofu Harantovi s podtitulem Cesta intelektuála k popravišti. Výsledkem konference, která má přispět k odstranění různých mýtů či předsudků, bude sborník, jehož obsah přinese i několik objevných informací ze života Kryštofa Haranta.
"Badatelé kastelánce avizovali, že ve sborníku budou otištěny i některé novinky, které by mohly vznést více světla na životní osudy této osobnosti, ostatně konference má název Kryštof Harant ve světle nových objevů," vysvětluje starostka Štěrbová.
Vzdát hold Kryštofu Harantovi se peckovští radní rozhodli i tím, že po něm pojmenují místní knihovnu. A jméno šlechtice ponese i zdejší náměstí, i když zůstane pouze u takzvaného místního názvu.
"Kryštof Harant napsal slavný cestopis o svém putování do Svaté země, a protože u nás na Pecce máme shodou okolností kopec, kterému říkáme Jeruzalém, na konci letních prázdnin chystáme i jednu z akcí v těchto místech. Pod názvem Cesta na Jeruzalém se uskuteční putování napříč Peckou a okolím, v jehož průběhu budou moci účastníci plnit různé úkoly a odpovídat na kvízové otázky," popsala starostka.
Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic (1564-1621) se do širšího povědomí zapsal jako cestovatel, spisovatel a hudebník. Vzdělání získal v Innsbrucku jako páže Ferdinanda Tyrolského, ovládal sedm jazyků, byl obeznámen s hudebním a výtvarným uměním, měl přehled o historii či zeměpisu a v dospělém věku se zapojil do válečného tažení proti Turkům. Pestrý život, který z velké části naplnil ve službách Habsburků, především u dvora císaře Rudolfa II., ukončila rána popravčího meče 21. června 1621 na Staroměstském náměstí. V Praze byl popraven spolu s dalšími šestadvaceti vůdci stavovského povstání. (jn)