V Klenbovém sále peckovského hradu se ve středu navečer odehrála malá slavnost. Bankovkovou drtí tu starostka městečka Hana Štěrbová pokřtila a uvedla do oběhu stříbrnou pamětní minci, vydanou Českou národní bankou k uctění 450. výročí narození šlechtice Kryštofa Haranta.
Majitel peckovského sídla by byl touto poctou určitě potěšen stejně jako zdejší kastelánka Věra Kociánová, která od numizmatiků převzala jednu z mincí darem.
Žhavou novinku o hmotnosti 13 gramů a průměru 31 milimetrů s portrétem renesančního šlechtice, která byla vyrobena podle návrhu Vladimíra Pavlici, prezentoval předseda Evropské numizmatické asociace Evžen Škňouřil.
„Jsem rád, že jsme se dostali do míst, kde byl Kryštof Harant doma. Právě za jeho panování zažil hrad největší rozmach. Tady ho také zatkli císařští vojáci před popravou na Staroměstském náměstí," připomenul přítomným a pokračoval. „Naše asociace uvádí pamětní mince do oběhu. Vydali jsme také encyklopedickou kartu se základními údaji o Kryštofu Harantovi a dvě pamětní razítka. Jedno zůstává na hradě Pecka a druhé doplní sbírky razítek asociace," vysvětluje.
Mince je z jedné strany opatřena portrétem Kryštofa Haranta a na straně druhé prezentuje šlechtice jako cestovatele na velbloudu, mořeplavce a také hudebníka.
Z celkového nákladu 17 300 kusů byla většina medailí ve špičkové a 5 800 v běžné kvalitě. „Jsem ráda, že jsem se akce zúčastnila a oceňuji, že právě Kryštofa Haranta vybrala národní banka k ražbě mince," říká čerstvá milionářka Hana Štěrbová. Ta totiž od Evžena Škňouřila dostala jeden milion. Bohužel šlo jen o bankovkovou drť, tedy už o prošlé české bankovky, které jsou pomocí řezačky rozpitvány na milimetrové částice.
Kastelánka Věra Kociánová, která při prezentaci vystoupila s krátkým příspěvkem, byla zaskočena. „Máme velikou radost, bylo to pro nás velké překvapení. O vyražení mince jsem neměla tušení, prozradil mi to až pan Škňouřil, když chtěl u nás novinku prezentovat," přiznává.
Na otázku, zda bude mít veřejnost šanci minci obdivovat, odpověděla. „Pokusím se ji vystavit. Zatím nevím, ale nyní se nám uvolní místo v jedné vitríně, tam by mohla spočívat vedle ozdobného talíře, vyrobeného v roce 1921 při příležitosti tři sta let od Harantovy smrti. Je to ve třetí místnosti prvního patra hradu," okamžitě reaguje. Kastelánka nás upozornila, že jde vlastně teprve o druhou minci, vyrobenou na počest Haranta. První byla zlatá a nechal ji pravděpodobně vyrazit sám Kryštof Harant, když se stal prezidentem České komory v roce 1619. Připomněla, že místní pán byl intelektuál, všeobecně všestranný člověk a představila letošní program Harantovských oslav.
Pamětní stříbrné mince v nominální hodnotě dvě stě korun si s ohledem na obsah stříbra a provedení mohou zájemci opatřit za 500 a 600 Kč u sběratelské asociace, v sběratelských nebo numizmatických obchodech a také prostřednictvím internetu. „Pokud bude o minci zájem, může být její emisní cena navýšena," podotýká Evžen Škňouřil.
Autor: Iva Kovářová