Hořice. Do oprav ulic půjde letos 11 milionů korun
Radnice chce letos investovat neobvykle vysoké množství peněz do oprav ulic a komunikací. Z městského rozpočtu vyčlení více než 11 milionů korun, které půjdou do řady menších či větších oprav. Všechny se uskuteční během letních měsíců.
„V závěru volebního období jsme se rozhodli pustit do masivnějších oprav komunikací. Máme teď dlouhý seznam ulic, které se dočkají stavebních zásahů," uvedl starosta Ivan Doležal.
V rozpočtu je už nyní rezervována částka 7,2 milionu korun, ale k plnému uskutečnění plánu jsou zapotřebí ještě další čtyři miliony. Uvolnění peněz musí schválit zastupitelé, jejichž schůze se bude konat v pondělí.
Které ulice se dočkají zásahu? Soupis si můžete přečíst na straně 2. Dodejme však, že nepůjde jenom o rekonstrukci povrchů, ale i o výměnu dopravního značení, doplnění fitness strojů u hřišť (za 220 tisíc) a umístění nových laviček po městě (za 200 tisíc).
„Zatím neřeknu, kolik jich přesně bude, budeme se držet ceny. Chceme kvalitu za rozumnou cenu," dodal starosta. Hořičtí chtějí vybudovat takzvanou „lavičkostezku", tedy síť, která usnadní chůzi po městě starším spoluobčanům se zhoršenou pohyblivostí.
Zeptali jsme se místních, jak hodnotí stav chodníků v Hořicích. Město si v tomto ohledu prý nevede špatně, i když chyby se najdou.
„Co se týče kvality chodníků, záleží, jak kde. Na některých místech jsou nově upravené. Například v Haklově ulici, ta je teď velice pěkná. Ale někde je stav ostudný. Třeba zrovna hned vedle Haklovy ulice, tím myslím ulici Erbenovu. Jsem rád, že se oprava letos už chystá," sdělil Deníku obyvatel města Petr.
Další obyvatelka Hořic, Tereza Šubrtová, se na chodníky může podívat z perspektivy maminky, která chodí na procházky s kočárkem. „Po velkém projektu Město bez bariér se chodníky a komunikace hodně zlepšily. Když teď jezdím s kočárkem, tak si bezbariérové nájezdy více uvědomuji. Samozřejmě někde problémy jsou, ale asi nejde vychytat úplně všechno. Vesměs jsou Hořice v pořádku. Všude se dá přejít, maximálně je potřeba jít sto metrů vedle. Špatný stav je na jedné straně ulice Barákova a v části sídliště Pod Lipou, tam malého v kočárku trošku proklepávám," konstatovala s úsměvem.
Zmiňovaný projekt Město bez bariér stál 150 milionů korun, týkal se 64 objektů a uskutečnil se před několika lety. Byl dotován Evropskou unií, přesto si však město muselo na spoluúčast zřídit úvěr. I kvůli tomu byly opravy ulic v posledních letech spíše příslovečnou Popelkou, v průměru asi za 1,5 milionu korun na rok. V loňském roce šlo třeba o ulici Haklovu.
„Víme, kde je dlouhodobě neuspokojivý stav a rádi bychom všechno dali dohromady. Samozřejmě to ale je otázka peněz. V seznamu letošních oprav je všechno, o čem si myslíme, že je bezpodmínečně nutné udělat. Samozřejmě že v tom jsou i nějaké konkrétní požadavky obyvatel," doplnil starosta Ivan Doležal.
I někteří oslovení občané na ulici potvrdili, že od města obdrželi dotazník, v němž mohli nadnést, jaké ulice jsou podle nich v nepořádku.
Autor: Jan Jireš