Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Záchrana synagogy, která je součástí dějin Hořic, započala Sobota 21. prosince 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dvůr Králové
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Tetín
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Záchrana synagogy, která je součástí dějin Hořic, započala

Hořická synagoga je budovou s příznačným osudem. Ti, kteří ji užívali a spravovali, zahynuli v koncentračních táborech. Po válce židovská komunita ve městě prakticky neexistovala a opuštěnou budovu nakonec koupila Církev československá husitská.

Malá církev, která nikdy neměla peněz nazbyt, se o modlitebnu v rámci svých skromných možností sice starala a udržovala ji, ale na rozsáhlejší rekonstrukci nikdy nedošlo. A protože je synagoga kulturní památkou, je třeba ji opravit kvalifikovaně, s veškerým respektem k zachovalým stavebním prvkům i jejímu kulturně historickému významu.

Odvahu pro zásadní krok našla současná farářka CČH Eliška Zapletalová, která o rekonstrukci a vlastně záchranu této cenné budovy usiluje již od roku 2007. Prvořadým problémem, jako ostatně u všech investic, byly samozřejmě peníze.

„Naše náboženská obec je nevelká, a tak náš vlastní podíl je skutečně minimální," říká farářka Zapletalová, která roky po nocích sepisovala prosby, žádosti, zadávala vypracování nezbytné dokumentace, koordinovala vše, co předcházelo vlastní opravě.

„Několik let zabralo vypracování odborných studií, projektů a přípravné práce. Jejich součástí byl i stavebně historický průzkum synagogy. Díky němu jsme na půdě objevili genizu s teologickými texty ze 17. a 18. století," dodává. Geniza znamená v judaismu jednak povinnost uchovat veškeré texty obsahující jedno z Božích jmen, rovněž se tímto termínem označuje místo, na němž jsou tyto texty pietně uchovávány a ukryty.

Všechny tyto práce přišly na takřka půl milionu korun. Záchranu synagogy naštěstí pomáhá řešit celá řada subjektů. Finančně se na ni podílí město, které snahy o opravu synagogy trvale podporuje, kraj i ministerstvo kultury, přispěla rovněž diecéze. A tak se mohly v září rozběhnout stavební práce, které si vyžádají náklady v přibližně stejné výši. Největším problémem budovy je její vlhkost. Podle projektu předního odborníka Michala Balíka byly práce na její odstranění zahájeny už v předešlých letech, kdy byl vybudován větrací kanál vnější izolace.

Nyní se pokračuje prací na vnitřní izolaci, následovat budou asanační omítky do výše dvou metrů. V průběhu stavebních prací při vnitřním obvodu budovy se potvrdil předpoklad architekta Jana Čiháčka, že pod současnou podlahou se skrývá původní barokní pískovcová dlažba, která bude v další fázi rekonstrukce kompletně odkryta. Objeveny byly také niky, tušené z nerovnosti stěn, a jedna trochu mladší „památka", telefonní přípojka do synagogy.

A čím by opravy měly pokračovat v příštím roce? „Krom odkrytí původní podlahy bychom rádi staticky zajistili a zrenovovali ženskou galerii. Dalším záměrem je pak obnovit okna v čele synagogy," říká Eliška Zapletalová a dodává: „ I když je budova vlastnictvím naší církve, synagoga je součástí dějin Hořic, upomínkou na Židy, kteří tu po staletí žili a zasloužili se o rozvoj města. Budu ráda, když zrenovovaná budova bude nejen místem modlitby, ale i místem setkávání, kulturních akcí a hlavně místem, které nám nedá zapomenout na židovskou komunitu města."

Jindra Váchová, zdroj: http://jicinsky.denik.cz/zpravy_region/zachrana-synagogy-ktera-je-soucasti-dejin-horic-zapocala-20151021.html