Nová Paka chce při své propagaci víc využít vyhlášenou Klenotnici drahých kamenů s největším nálezem zkamenělého stromu v republice. Nejdřív radnice rozšíří současnou muzejní expozici zkamenělého lesa a postupně bude pro turisty připravovat další atrakce. „Už hledáme lokalitu, kde by si lidé mohli v letní sezoně zkoušet přímo v přírodě odkrývání zkamenělin. Nápadů máme spoustu. Je třeba prověřit, zda se dají uskutečnit a postupně je uvádět do života,“ uvedl packý starosta Josef Cogan.
Vlajková loď Českého ráje
Novopacko patří od roku 2005 do geoparku Český ráj, který je součástí evropské sítě geologicky zajímavých oblastí pod hlavičkou světové organizace pro výchovu, vědu a kulturu UNESCO. Nová Paka chce být jeho východní branou. „Vznikající projekt Novopacký zkamenělý les by se do budoucna měl stát jakousi vlajkovou lodí Nové Paky i celého geoparku Český ráj,“ míní starosta.
A Nová Paka má na čem stavět. Kousek od náměstí v prosklené vitríně na zahradě Suchardova domu je už desítky let k vidění více než osm metrů dlouhý kmen zkamenělého stromu starého 230 milionů let. Vystavené prokřemenělé dřevo - araukarit - je největším podobným nálezem v republice. Unikátní zkamenělina byla objevena na Novopacku v roce 1953. Odborníci ji museli zalít do železobetonového obalu a do města převézt na speciálním nákladním voze, aby ji při přepravě nepoškodili. „Chceme začít úpravami expozice zkamenělého lesa v Klenotnici drahých kamenů. Rozšíříme ji o informace o geoparku Český ráj a budeme do ní shánět i další exponáty, protože zkamenělé stromy se na Novopacku stále nacházejí třeba na stavbách,“ uvedl Cogan.
Kvůli svému projektu se zástupci města vypravili za inspirací dokonce až na řecký ostrov Lesbos, kde je jediný evropský geopark se zkamenělým lesem. Araukarity tam před miliony let přikryla a zakonzervovala sopečná láva, takže odkryté zbytky zkamenělých stromů jsou k vidění přímo ve volné přírodě. „Vystavení některých částí zkamenělých stromů ve volné přírodě u nás kvůli mnohem drsnějším klimatickým podmínkám asi nepřipadá v úvahu. Seznámení s chodem i ekonomikou tamního geoparku však pro nás bylo velkým přínosem,“ sdělil starosta.
Dalším důležitým cílem výpravy na Lesbos, plně hrazené z grantu Evropské unie, bylo navázání partnerství s tamními samosprávami, které by Nové Pace pomohlo při vytváření projektů pro další čerpání peněz z evropských fondů. „I to se nám podařilo. Všichni starostové, se kterými jsme se setkali, by nějakou formu spolupráce uvítali. Od nich je to všude daleko, a tak kontakty s kontinentální Evropou navazují velmi obtížně,“ dodal Cogan.
IVAN TRUHLIČKA
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)