Hořicko - Obce Hořicka - Bývalý hořický pivovar má nového vlastníka, Sobota 13. července 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dvůr Králové
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Tetín
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Bývalý hořický pivovar má nového vlastníka,

Konec všem spekulacím o dalším osudu bývalého hořického pivovaru učinila zpráva o prodeji tohoto památkově chráněného komplexu historických budov do rukou soukromého vlastníka. Ten má v úmyslu tamní areál přeměnit na víceúčelové společenské centrum. Nový majitel, který si zatím přeje zůstat v anonymitě, potvrdil, že chce několik let opuštěný areál využít ke komerčním účelům. Jak řekl, objekt považuje za výhodnou investici a podle jeho slov by měl budoucím návštěvníkům nabídnout kulturní, sportovní a společenské vyžití.

Víc ale zatím prozradit odmítá. „Hovořit o konkrétních aktivitách nebo nějakém časovém rozvrhu by bylo v tuto chvíli předčasné. V žádném případě ale není mým cílem areál rozebrat. Naopak, veškeré stavební úpravy budou probíhat po dohodě s památkáři,“ řekl NN podnikatel, který již v Hořicích provozuje hotel a restauraci Královský dvůr. Dodal, že v současné době se zpracovává studie, z níž bude vycházet projekt následné adaptace. „Jako jeden z prvních kroků bude nutné obnovit například vodovodní a elektrické přípojky.“ Majitel předpokládá, že náklady na úpravy prostor a jejich zprovoznění k novým účelům nemusí být ani příliš vysoké. Dosud se totiž hovořilo o částkách v řádu několika desítek milionů korun.

Pokud se záměr stane skutečností, bude to tečka za dlouhým obdobím nejistot, které se v posledních letech v souvislosti s likvidací zkrachovalého pivovaru objevily. Největší obavy měla veřejnost z jeho rozebrání na stavební materiál. Ten totiž tvoří masivní pískovcové kvádry, po kterých je prý značná poptávka nejen u nás, ale především v zahraničí. Není přitom tajemstvím, že se na podmínky vydání demoličního výměru v minulosti již někdo na radnici informoval.

Snaha zabránit případné devastaci památky byla také jedním z důvodů, proč se o pivovar a jeho možnou koupi zajímalo i přímo město, kterému budovy z konce 19. století opakovaně nabízela konkurzní správkyně Marie Voříšková. Ta za ně nejprve požadovala pět milionů korun. Protože ale město nabídku odmítlo a jiný přímý kupec se nenašel, objekt šel později za stejnou vyvolávací cenu do dražby, která v dalším kole klesla na 3,5 milionu. Věřitelé podle některých zdrojů nakonec prázdné výrobní haly včetně pozemků, bytů a kanceláří prodali za ještě nižší sumu.

Město, kterému byla už dříve skupinou lidí kolem současného radního Jana Sezimy a ředitele muzea Václava Bukače předložena studie, která počítala s přeměnou pivovaru na kulturní, informační a turistické centrum regionu s důrazem na kamenickou a sochařskou tradici Podkrkonoší, nemusí ani dnes zůstat mimo. „Vím, že tady probíhaly intenzivní diskuse o způsobu využití pivovaru v návaznosti na dotace z evropských fondů. Této iniciativě se nebráním, a proto bych se rád s panem Sezimou sešel,“ prohlásil majitel, který je připraven jeden z objektů ponechat právě k těmto účelům. Radní Jan Sezima nabídku přivítal. „Domnívám se, že by případná spolupráce s novým vlastníkem pivovaru mohla být přínosem jak pro investora, tak pro město,“ poznamenal radní.