Někteří obyvatelé Holovous na Jičínsku se bojí, že jim studny otráví jedy. Stavební firma Popr totiž vloni vyvezla do okolí vesnice z místního rybníka bahno, v němž odborníci později analyzovali nebezpečné chemické látky. „Bahno z rybníka vyvezli na kopec, pod kterým bydlíme. Co se asi může stát, až se jedy dostanou do spodní vody?“ ptá se Irena Vrbatová z Holovous. Má tři malé děti a bojí se, že nebezpečné látky se časem dostanou do vody a mohou jim způsobit zdravotní komplikace.
Obavy obyvatel potvrdila inspekce životního prostředí, která na jedovaté látky přišla a udělila firmě pokutu přes 100 tisíc korun.
„V bahně jsou těžké kovy, například zinek, rtuť a měď, které jsou pro živé organismy nebezpečné,“ potvrdil Martin Skalský ze sdružení Arnika.
Kromě pokuty inspektoři uložili firmě, že musí bahno odvézt na skládku, kde se mohou ukládat nebezpečné odpady. Firma však odvezla jen část bahna, zbytek zůstal v okolí vesnice.
„Neudělali to tak, jak měli, proto se rozhodujeme, že jim dáme další pokutu,“ řekla pracovnice hradeckého inspektorátu České inspekce životního prostředí v Hradci Králové Jana Samková. Firma se však brání, že o tom, že bahno je jedovaté, nevěděla a že nařízení inspekce splnila. „Veškeré bahno jsme už odvezli, ale pořád si na nás někdo stěžuje,“ řekl Ladislav Porada z firmy Popr.
Ekologičtí aktivisté ze sdružení Arnika však ze špatného postupu při nakládání se znečištěným bahnem obviňují vedení obce.
„Obec věděla, že příkazem k vyvezení toxického bahna do lesa porušuje zákon. Místo aby uznala vlastní chyby, začala napadat obyvatele, kteří na problém upozornili,“ uvedl Skalský.
Starostka Holovous Martina Berdychová naopak tvrdí, že odbahnění rybníka obec provedla se souhlasem orgánů ochrany přírody. „Věc jsem konzultovala s Městským úřadem v Hořicích a ten rozhodl, že bahno původně určené k odvozu na skládku skončí na lesních a zemědělských pozemcích za obcí,“ řekla starostka.
Kolik jedovatých látek obsahuje bahno vyvezené z rybníka v Holovousích? Na tuto otázku dnes nikdo nedokáže odpovědět. O to větší jsou obavy některých lidí ze vsi, kteří mají strach, že jedy z bahna uloženého v okolí obce místo na bezpečné skládce proniknou do spodních vod a zamoří jejich studny.
„Je to zátěž pro životní prostřední, ale myslíme si, že látky nejsou v takové koncentraci, aby mohly lidi přímo ohrozit,“ mírní obavy lidí z obce Martin Skalský ze sdružení Arnika.
„Bahno vyvezli na kopec nad naším domem, odkud se nebezpečné látky mohou písčitou půdou dostat do okolních studní. Zatím se naštěstí nic takového neobjevilo,“ říká Irena Vrbatová z Holovous, která na vyvážení bahna do přírody v okolí obce upozornila zejména z obavy o zdraví svých dětí.
„Podle odborníků, které jsem oslovila, je těžké určit, jaké dopady může únik těžkých kovů, ropných produktů a dalších látek způsobit, a už vůbec se nedá jen tak říci, že všechno je v pořádku,“ dodává Vrbatová. Podle ní se toxické látky mohly do rybníka v minulosti dostat z nedalekého pracoviště výzkumného ústavu ovocnářského.
„V ústavu se v minulosti používaly nebezpečné chemikálie, které v té době nikdo nekontroloval,“ upozorňuje Vrbatová, která žije v Holovousích od narození a kritikou vyvážení bahna do přírody proti sobě popudila některé obyvatele vesnice. Poté, co zveřejnila závěry šetření inspekce životního prostředí, na ni obec dokonce podala trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy.
„Vycházím jen z toho, co říkají odborné posudky, a jde mi o to, aby to bylo pryč. Nikoho neobviňuji a mrzí mě, že se k tomu obecní úřad takto postavil, jinak jsem totiž s jeho prací spokojena,“ říká Vrbatová.
Bahno znečištěné jedovatými látkami nechala obec vytěžit z místního rybníka stavební firmou Popr z Hradce Králové již vloni. Po přezkoumání inspekcí životního prostředí firma dostala pokutu a bahno měla odvézt na skládku. Při dubnová kontrole inspekce zjistila, že ve dvou ze tří lokalit bahno zůstalo.
STANISLAV ĎOUBAL