Již potřetí v letošním roce sáhl Hradecký kraj do měšce a přiděloval peníze na opravy památkově chráněných objektů. Radovat se mohou především ti vlastníci památek, na které se při předchozím rozdělování peněz nedostalo.
Mezi objekty, na jejichž opravy kraj přispěl, jsou památky ve vlastnictví církve, ale i obcí, soukromníků či občanských sdružení. „Celkem získalo podporu zhruba padesát objektů,“ řekl vedoucí odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu v Hradci Králové Pavel Mertlík.
Peníze pocházejí z loňského přebytku hospodaření úřadu. "Ukázalo se, že kraj méně utrácel, především však měl vyšší příjmy, než jsme původně předpokládali," řekl první náměstek krajského hejtmana Vladimír Derner odpovědný za ekonomiku.
Kladný výsledek rozpočtového hospodaření úřadu za loňský rok činil 186 milionů korun. Celková částka, kterou krajští zastupitelé na památky schválili, přesahuje čtyřiadvacet milionů korun.
Nejvíc, pět milionů korun, získalo rekreační středisko královéhradecké diecéze Marianum v Janských Lázních na dlouhodobě plánovanou rekonstrukci. O milion méně dostane na opravy Domova svatého Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem Hospic Anežky České v Červeném Kostelci, který v prostorách žírečského barokního kláštera provozuje zdravotnické zařízení pro lidi postižené roztroušenou sklerózou.
Hořice využijí 1,8 milionu korun na restaurování Riegrova památníku v tamním parku, sedm set tisíc půjde na opravu kostela v Nové Pace a občanské sdružení Via aurea z Rychnova nad Kněžnou získá peníze na dofinancování rekonstrukce Kunštátské kaple. Krajské peníze také pomohou při opravě varhan v Dobrém u Dobrušky či k zakoupení zvonů pro kostel v Sobčicích na Jičínsku.
Mezi vlastníky památek už letos krajský úřad rozdělil necelých dvacet milionů korun. „V první vlně počátkem roku jsme přidělili asi osm milionů v rámci grantového systému, ve druhé vlně dvanáct milionů takzvaných mimograntových peněz,“ vysvětlil Mertlík.
Většina nynějších příspěvků je určena těm žadatelům, kteří v prvních dvou kolech neuspěli. „Objevily se i nové žádosti, protože ne všichni vlastníci památek si vždy vzpomenou, že mají o příspěvek požádat v daném termínu,“ řekl Mertlík.
Zatímco při předchozím rozhodování, které památky podpořit, měli hlavní slovo památkáři a odborné komise krajského úřadu, nyní vzešly návrhy od krajských radních. „Mohli jsme tak vyřešit některé problémové záležitosti, které se na krajském úřadu za uplynulé období nahromadily a jež svou specifikou v mnoha případech neumožňovaly standardní podporu cestou grantových a dílčích programů,“ sdělil Derner.
Další peníze na opravy a údržbu památek v kraji míří ze státního rozpočtu. Podle Mertlíka měly být letos v kraji provedeny práce v hodnotě téměř devadesát milionů korun. Celkový objem prací však bude větší, protože na obnovu památek přispívají majitelům památek ze svých dotačních programů i městské a obecní úřady.
***
Kdo také dostane příspěvek
* Hradecké biskupství (knihovna Nové Adalbertinum) - 1 mil. Kč
* Borohrádek (restaurování plastik) - 150 tis. Kč
* Rychnov nad Kněžnou (restaurování hřbitovní kaple) - 980 tis. Kč
* Farnost Sudslava (oprava krovu kostela) - 200 tis. Kč
* Potštejn (odstranění havarijního stavu brány hradu) - 145 tis. Kč
* Farnost Jičín (oprava varhan kostela sv. Jakuba) - 500 tis. Kč
* Farnost Lužany (oprava střechy kostela) - 300 tis. Kč
* Miletín (Národní divadlo Podkrkonoší ) - 150 tis. Kč
* Krňovice (stavby skanzenu) 750 tis. Kč
* Správa a údržba silnic kraje (oprava dřevěného mostu v Pekle nad Zdobnicí) - 150 tis. Kč
* Hostinné (pokračování obnovy kláštera) - 400 tis. Kč
* Broumov (restaurování kašny na Malém náměstí) - 250 tis. Kč
Zdroj: Krajský úřad Hradec Králové PŘISPĚJE I KRAJSKÝ ROZPOČET.
Příspěvek z krajského rozpočtu půjde i na rekonstrukci kostela svatého Mikuláše v Jaroměři.
Jan Hrudka