Se vstupem do Evropské unie se pěstitelé potýkají s neuspokojivým odbytem ovoce a zeleniny. Nejinak jsou na tom zelináři v ZEAS Podhorní Újezd, která hospodaří na ploše 2100 hektarů zemědělské půdy.
Zelí zde letos vypěstovali na 25 hektarech, z toho na deseti skladovatelnou odrůdu. Na 15 hektarech pak kruhárenské zelí, o které v současné době nemá nikdo z odběratelů zájem. „Zboží se velice těžce prodává. Proti loňsku je zde markantní rozdíl. Příčinu vidím ve vstupu našeho státu do Evropské unie a s tím souvisejícím přívalem lacinějšího zboží zejména z Polska,“ říká ředitel společnosti Jiří Tichý.
Potvrzuje, že podnik měl uzavřenu smlouvu se zpracovatelem, zelárna však odebírá plodinu v omezeném množství. „Bude následovat jednoznačný krok. Zelí necháme na poli a zaořeme,“ konstatuje a odhaduje, že ke zmaru tak přijde úroda z více jak deseti hektarů.
Stejný problém je u květáku, který zelináři vypiplali na 8 hektarech. Poptávka je velice nízká, ceny pod výrobními náklady. Část letní úrody byla usušena a zbytek zkompostován. Do takovéhle situace se zdejší pěstitelé ještě nikdy nedostali! Když se ptáme na možná opatření, ředitel Tichý přiznává, že uvažuje o snížení plochy se zeleninou a určitém omezení pěstování kruhárenského zelí. Jako náhradu zde zasejí zřejmě hrách.
Ekonomická ztráta v produkci zeleniny letos dosáhne asi tří milionů korun. V případě, že se nepodaří prodat celer a skladovatelné zelí, se ještě navýší. Jiří Tichý soudí, že tento propad neohrozí stabilní chod společnosti, ale v každém případě značně omezí investice.
Zemědělce ještě čeká sklizeň dvou hektarů brambor, deseti hektarů skladovatelného zelí a počátkem října 20 hektarů celeru. Čerstvou zeleninu pak nabízejí pěstitelé každodenně v sobčickém skladu, kde si ji může každý nakoupit za dostupné ceny.
(Iva Kovářová)