Kuks se stal první a zároveň poslední vinařskou oblastí Hradeckého kraje. Vznik dalších oblastí už u nás podle dohod Evropské unie nebude povolován. Zakladatelé vinohradu chtějí první úrodu sklidit v roce 2009. Zájemci si budou moci část z asi tří tisíc sazenic vinné révy „adoptovat“, což jim každý rok zaručí získání alespoň jedné lahve vína z každé vysazené odrůdy.
O tom, zda se tam za hraběte Šporka, který koncem 17. století založil v Kuksu barokní lázeňský komplex, pěstovalo víno, historické prameny mlčí. Zítřejší den se však do novodobých dějinných análů zapíše cela jistě. V Kuksu zítra oficiálně dokončí výsadbu vinné révy a vinici vysvětí.
Ves na pomezí Polabské nížiny a Podkrkonoší je jedinou obcí v Hradeckém kraji s certifikátem vinařské oblasti a zřejmě i tou poslední, která byla v zemi založena. Rudolfský totiž stihl pro Kuks získat od Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, který zřizování vinohradů povoluje, certifikát vinařské oblasti ještě před vstupem naší země do Evropské unie. „Unie nemá zájem o vznik dalších vinohradů u nás a nepovolí ani rozšíření vinic,“ vysvětlil zakladatel vinohradu Stanislav Rudolfský.
Vinohrad vznikl na půlhektarovém pozemku ve stráni na jižní straně Kuksu, nad místem, kde kdysi stál Šporkův zámek. Proto vinice dostala jméno Nad Zámkem. „Na sadbu jsme spotřebovali zhruba tři tisíce sazenic,“ řekl Rudolfský, který před několika lety otevřel ve sklepení kukského hospitálu galerii vín, jež návštěvníkům nabízí exkurzi do historie i současnosti českého vinařství včetně ochutnávek vinného moku.
Pro kukský vinohrad zvolil burgundské odrůdy vinné révy- Rulandské bílé, šedé a modré. „Tyto odrůdy se hodí do zdejšího podloží, které obsahuje čtyřicet centimetrů spraše,“ uvedl vinař. Předpokládá, že z vinohradu, který by měl první úrodu přinést asi za čtyři roky, bude stáčet asi pět tisíc lahví vína.
Ještě jeden primát má kukská vinice. Réva zde bude pěstována po starodávném způsobu. „Sazenice porostou takzvaně na hlavu. Tak pěstovali víno naši předkové,“ řekl Rudolfský. Tento způsob je podle něj pro pěstitele namáhavější. „V podstatě je to všechno ruční práce, ale úsilí vinaři víno vrátí neopakovatelnou chutí a kořenitostí, kterou si z půdy natáhne,“ uvedl.
Hradecký kraj je nyní jednou ze tří vinařských oblastí v Čechách. „Jsme jediným vinohradem v našem kraji. V Čechách mají zaregistrované vinice pouze Středočeský a Ústecký kraj,“ upřesnil vinař. Po vzoru vinohradů v Kutné Hoře, kde Rudolfský vybudoval naučnou vinařskou cyklotrasu, chce i kukskou vinici zpřístupnit veřejnosti. V budoucnu by jí návštěvníci procházeli podél třinácti symbolických zastavení křížové cesty.
Jan Hrudka