Jen půl roku vydržela pohromadě loni zvolená zastupitelstva ve dvou obcích na Jičínsku. Kvůli sporům mezi jejich členy se v uplynulých dnech rozpadla samospráva v Rašíně u Hořic a v Jičíněvsi. V obou případech se budou muset konat mimořádné volby, protože počet zastupitelů spadl pod minimální hranici pěti členů.
Zatímco v Rašíně už obyvatelé vědí, že k volební urně půjdou znovu 22. září, v Jičíněvsi stále čekají, až ministr vnitra Ivan Langer vyhlásí konkrétní termín.
„Bylo nám řečeno, že nové volby se uskuteční na podzim, pravděpodobně v září nebo v říjnu,“ konstatuje jičíněveský starosta Jaroslav Mlejnek. „Pro obec to určitě není dobrá situace, ale kromě rozhodování o majetkových záležitostech můžeme zatím dál fungovat, protože rozpočet máme schválený,“ dodal.
V Jičíněvsi na sklonku dubna rezignovali tři ze sedmi členů zastupitelstva, ve kterém měly s rozdílem jediného hlasu zastoupení dva různé bloky sestavené z nezávislých kandidátů - SNK pro obec a SNK 2006. K vyhlášení nových voleb přispěla nakonec skutečnost, že ani jeden z náhradníků z SNK 2006 nechtěl převzít mandát.
Podobný stav panuje i v Rašíně, kde podle našich informací skončil ve funkci dosavadní starosta František Kozel, a ze zastupitelstva odešli někteří zástupci z pětičlenného zastupitelstva. Jejich počet tak klesl rovněž pod zákonné minimum. A ani tam uvolněné křeslo nepřevzali náhradníci.
Otázkou zůstává, kolik lidí bude mít zájem v těchto obcích znovu kandidovat. V Jičíněvsi loni sestavilo kandidátní listinu pět stran, na kterých figurovalo celkem pětatřicet jmen.
Rašín však patří mezi vůbec nejmenší vesnice na okrese, trvale v něm žije jen něco málo přes sedmdesát obyvatel. Loni na podzim se v Rašíně o hlasy voličů ucházela dvě sdružení nezávislých se čtyřmi a třemi kandidáty. O práci ve vedení místního úřadu tak projevilo zájem pouze sedm lidí. Pokud by jejich počet napříště nebyl dostatečný, správu nad obcí by převzal krajský úřad a časem by pak zřejmě došlo ke sloučení Rašína s některým ze sousedních sídel.
(jn)