Některá města a obce v Královéhradeckém kraji, kde nemají dostatek kontejnerů na tříděný odpad, umožňují ho třídit do barevně odlišených pytlů. Ty lidé dostanou od obcí zdarma a když je naplní, dají je k popelnicím.
Papír do modrého, plasty do žlutého, tetrapakové obaly do červeného a do zvláštního pytle sklo. Tak teď třídí odpad v některých domácnostech v Královéhradeckém kraji. Stalo se to novinkou hned v několika městech a obcích. Vytříděný odpad tam vyvážejí společně s popelnicemi. „Měli jsme v třídění odpadu velmi špatné výsledky a chtěli jsme to zlepšit. Máme poměrně málo stanovišť s kontejnery a donášková vzdálenost je proto dost velká. Nápad třídit odpad přímo v domácnostech tak, aby ho lidé nemuseli nikam nosit, se nám zdál dobrý. Lidé teď třídí odpad doma a mají maximální pohodlí,“ říká vedoucí oddělení životního prostředí na Městském úřadu v Novém Bydžově Milena Žáková.
Většina lidí má o nový způsob třídění zájem Novinku nejprve vyzkoušeli jen v několika ulicích, kde jsou především rodinné domky. Osvědčila se. „Občané se zapojili asi z osmdesáti procent. Třídíme papír a plast a zkušenosti jsou velmi dobré, proto jsme začali systém rozšiřovat i do dalších čtvrtí, kde o to lidé měli zájem,“ dodala Žáková. Nyní už odpad do plastových pytlů třídí polovina města. Je to jistě i díky tomu, že pytle město dává obyvatelům zadarmo. „V den, kdy se vyvážejí popelnice, lidé k nim dají pytle s tříděným odpadem. Nejdřív jede popelářský vůz, za ním vůz technických služeb s obsluhou, která pytle sbírá a místo plného dají do schránky zase nový,“ říká Žáková. Město se chystá sběr tříděného odpadu rozšířit i do dalších částí.
Tento způsob třídění odpadu se ujal i ve Vysoké nad Labem.
„Zkusili jsme to už vloni. Začali jsme distribuovat pytle zdarma a svážet je vlastními silami. Zpočátku jsme sváželi jen PET lahve a tetrapakové obaly. Osvědčilo se to, a proto nyní svážíme i papír,“ říká starosta Vysoké Jiří Horák. Separovaný odpad v obci jak v pytlích, tak z kontejnerů sváží spolu s komunálním odpadem specializovaná firma.
Většina kontejnerů na tříděný odpad bude podle Horáka v obci brzy zbytečná: „Chceme je proto později zredukovat. Tím se zlepší i prostředí v obci.“ Díky třídění lidé ušetří místo v popelnicích a nemusí platit za jejich častější vyvážení. Obce ušetří také, protože i do obecních kontejnerů na tříděný a komunální odpad se vyhazujeméně věcí. Kromě toho získávají také větší odměny od firmy EKO-KOMna pokrytí nákladů sběru. Společnost totiž zajišťuje povinnost zpětného odběru tříděných odpadů a recyklaci.
„K velkému rozvoji pytlového sběru tříděného odpadu v Královéhradeckém kraji dochází v posledním roce. Důvodem je výrazně lepší čistota takto sebraného odpadu než tříděného odpadu v kontejnerech. Kvalita odpadu výrazně zlevňuje a zjednodušuje jeho další úpravu a zpracování. Obce ušetří na nákladech spojených s tříděním odpadu, tedy zejména na úhradách za jeho sběr a svoz. Podstatnou část těchto nákladů jim pomáhají uhradit příspěvky od naší společnosti,“ vysvětluje mluvčí společnosti EKO-KOM Šárka Nováková. Míní, že se proto dá očekávat další rozšíření pytlového sběru. Společnost dává obcím jen pytle pro sběr nápojových kartonů. „Nabízíme i pytle na papír a plasty, ale ty jsou určeny jen pro pilotní projekty, při nichž si lidé v obcích tento způsob třídění odpadu vyzkoušejí. Potom si je už obce pořizují na vlastní náklady,“ říká Nováková. Jak se zdá, vyplatí se to.
Čím víc lidé třídí, tím je svoz odpadu levnější „Čím víc odpadu lidé vytřídí, tím větší odměnu město získá. Ta pak částečně pokrývá náklady za svoz,“ vysvětluje také pracovnice odboru životního prostředí na radnici v Kopidlně Monika Kovářová.
Město má kontejnery na třídění papíru, skla a PET lahví. Kontejnery na ostatní odpad ale tamní svozová firma neposkytuje ani takový odpad neodváží. Proto se vloni ve městě rozhodli pro pytlový sběr nápojových kartonů a plastů. Pytle dostanou lidé na radnici zdarma.
„Od roku 2008 jsme v Kopidlně zavedli nový systém poplatků za odpad. Lidé platí za svoz komunálního odpadu podle toho, jak velkou popelnici si domácnost objedná, tedy kolik odpadu vyprodukuje. Tříděním odpadu do kontejnerů a zavedením pytlového sběru mají domácnosti možnost snížit množství zbytkového komunálního odpadu, objednat si menší popelnice a nižší četnost jejich svozu. Tím se jim sníží poplatek za odpad,“ říká Kovářová.
Dodává, že třídění odpadu do plastových pytlů je pro řadu lidí nové, ale těch, kteří tuto možnost využívají, postupně přibývá.
Pavel Červinka
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)