Hořicko - Obce Hořicka - Kdo zastaví v Sobčicích psy zabijáky? Pátek 14. června 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dvůr Králové
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Tetín
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
25.11.2009 - www.zpravy.idnes.cz
Kdo zastaví v Sobčicích psy zabijáky?

Lidé v Sobčicích se děsí dne, kdy čtyři nezvladatelní rotvajleři napadnou dítě

Za obecné ohrožení považuje Obecní úřad v Sobčicích na Jičínsku chování muže, jehož čtyři rotvajleři minulý týden pozabíjeli tamním obyvatelům 133 králíků.
Nehlídaní a volně pobíhající psi neútočili poprvé. Za poslední dva roky, kdy se jejich majitel přistěhoval do chátrajícího domu v obci, rotvajleři zabíjeli zvířata a napadli i lidi obce už několikrát. Ani jeden z případů policisté zatím nevyšetřovali jako trestný čin.
Lidi ve vesnici trnou při představě, že asi padesát metrů od domu, ve kterém majitel se psy obývá, stojí mateřská škola.
Sobčický starosta Jan Svoboda potvrdil, že obec s pomocí právníků začala připravovat žalobu: „Dále chceme zesumírovat veškerou škodu na zvířatech a na majetku, kterou rotvajleři způsobili, a vymáhat náhradu soudně, protože majitel psů lidem nic nezaplatil. Jedná se zatím asi o osm poškozených.“ Starosta doufá, že se tak podaří majitele psů přimět, aby změnil své chování, a že se tamní obyvatelé nebudou muset bát vyjít na ulici. „Jinou možnost nemáme. Zákony dnes nahrávají spíš takovým lidem, jako je majitel psů,“ míní starosta. Majitel psů totiž neplatí pokuty, které mu za zabití králíků a slepic jeho psy vyměřil Městský úřad v Hořicích. Policisté se zatím žádným z řady napadení vážně zabývat nechtějí, přitom jeden pes v září napadl i majitelku králíků, na které útočil.
„Kdybych mezi sebe a psa, který zabíjel mé králíky, instinktivně nestrčila pletivo, dopadla bych asi hodně špatně,“ tvrdí žena, které pes rozdrásal kůži na noze a roztrhal nohavici.
Podle starosty psi zatím vždy na cyklisty či obyvatele obce zaútočili tak, že to nebylo na dlouhou nemocenskou. „Policisté mi řekli, že to na obvinění není. To je moc pěkné. Takže musíme čekat, až ti psi někoho roztrhají, aby se tím vůbec zabývali,“ řekl starosta.
Majitel čtyř rotvajlerů byl včera ve svém domě, zevnitř bylo cítit marihuanu a v domě hrála hudba. Na výzvy k rozhovoru však nereagoval. Psy v domě slyšet nebylo.

Co se stane příště? bojí se lidé

Z chátrající staré židovny v Sobčicích na Jičínsku utíkají majiteli čtyři rotvajleři. Zabíjejí domácí zvířata a napadají lidi. Starosta a policisté tvrdí, že jsou bezmocní. Obyvatelé vsi mají strach, že by psi mohli napadnout i děti z nedaleké mateřské školy.

Když matka Marka Bareše ze Sobčic na Jičínsku minulý týden před šestou ráno šla nakrmit králíky, které rodina chová v přístřešku na zahradě, byla ještě tma. Zarazilo ji, že se u králíků se svítí. To nebylo normální. Jakmile sáhla po petlici a pootevřela vrátka, vyrazili proti ní dva rotvajleři.
Žena rychle zabouchla vrátka a prchala domů. Čtyři rotvajleři v té době dokonávali dílo zkázy. Rvali pletivo králíkáren a ničili dvířka kotců. Vyděšené králíky dávili, velkého samce zabili a všechna nedávno narozená mláďata sežrali. Z devíti vzácných novozélandských červených králíků s rodokmeny zůstala chovatelům jediná samice s mláďaty v nejvyšším patře králíkárny, ke které se rozvášnění psi nedostali.

Chovatel: Ještě, že se svítilo, matka byla opatrnější
Když dorazili majitelé králíků, starosta a policisté, v kůlně, kde Barešovi králíky chovají, zděšeně pobíhalo několik zvířat, která neskončila v čelistech běsnících psů. Trvalo dost dlouho, než se králíci uklidnili a začali chovatele poznávat po hlase.
Na zemi leželo torzo králíka a vedle něj desítky zadávených zvířat. Někteří králíci utekli, nedávno narozená mláďata psi do jednoho sežrali. „Byli v ráži. Ještě že se ráno u králíkáren svítilo. Zřejmě rozsvítili sami rozběsnění psi. Matka se proto zarazila. Jinak by šla pro seno a vešla by dovnitř,“ říká Marek Bareš a dodává, že rotvajleři způsobili rodině chovatelů velkou škodu.
„Zrovna se dařilo. Měli jsme spoustu mláďat a další samice byly březí. Účastnili jsme se výstav. Táta byl spokojený. Teď je z toho moc špatný,“ líčí chovatel. Dnes má zadní část přístřešku s králíky už železnou, narychlo vyrobenou mříž. Postaven je znovu i plot, který rotvajleři povalili, aby se dostali ke kořisti.
Bareš přitom majitele psů zná. Ten spravuje motorky, rozumí jim. Koupil dům, kterému se v obci říká stará židovna, a v něm jsou psi zavření, nemají žádný pozemek jako výběh. Majitel je prodává. Psi mu věčně utíkají, zřejmě zadní částí domu.
„Je velkým nedostatkem, že ti psi nedostali po žádném útoku výprask. Dnes mají pocit, že se nic nestalo, že to jejich pánovi nevadí. A je jen otázkou času, než něco podobného udělají znovu. A kdy to odskáče člověk,“ dodává Bareš, který se teď radí s chovateli psů, jak situaci napravit.

Napravte majitele psů, radí muž ze sousední vsi
Do přístřešku vstupuje podsaditý František, který přijel z nedaleké vesnice. „Ale nejdříve bych vzal klacek a pořádně napravil toho chlapa. To není první případ, on ty psy nevychovává. Mám taky psa, ale ten musí poslouchat na slovo. Tohle by si nikdy nedovolil,“ tvrdí muž.
Sobčický starosta Jan Svoboda prý s majitelem psů několikrát diskutoval a nabádal ho, ať problémy vyřeší a nenechá psům volnost. „Ten člověk všechno uzná, na všechno kývne, a za tři dny má stejný problém. Přestěhoval se sem z vedlejší Ostroměře. Tamní obecní úřad s ním řešil řadu větších přestupků. Ten člověk je nepoučitelný. Nedávno jsme mu říkal, ať se svým vozem neparkuje na obecním pozemku. Kýval hlavou, že už se to nestane, ale druhý den tam parkoval znovu. Jsme mu nejspíš k smíchu,“ míní starosta.
Lidé ze Sobčic občas majitele psů a jeho přítelkyni potkávají na ulici. Psi prý běhají kolem nich, nejsou na vodítku. „Už několikrát jsem raději rychle zavřela branku. Když napadli králíky, mohou napadnout i mne. A ten jejich pán na mne posměšně Paní, nebojte se, oni vám nic neudělají! Ale já vím, co pes dokáže. Když jsem byla malá, rafl mě do dlaně. Od té doby z nich mám strach,“ říká jedna místní žena.

Blízko domu, odkud psi utíkají, je mateřská škola
Při nedávném útoku psi přiběhli od pole na kraji Sobčic, kam je jejich majitel chodí venčit. Nejdříve zabili devět slepic, které patřily ženě bydlící na začátku ulice, pak pokračovali ke králíkárnám, kde jim padlo za oběť jedenáct králíků. A nebylo to poprvé.
Žena, kterou psi při útoku napadli a lehce poranili, se však bojí hlavně o děti. „Tak padesát metrů od domu, kde majitel psy má, je mateřská škola. Nechci ani pomyslet, co by se tam mohlo stát. Bojíme se,“ uvažuje žena a z pootevřených dveří nesměle vykukuje její malá vnučka. Dům, ve kterém majitel se psy žije, je značně zchátralý. Stará židovna, jak domu lidé v Sobčicích říkají, je docela zajímavá. Kdysi v ní opravdu žili Židé a odpovídá tomu i architektura. Dnes však okna v přízemí nahradily skleněné cihly, okna v prvním patře skla vůbec nemají. Staré vstupní dveře jsou jištěny kladkou a mají četné díry. Těmi je zřetelně slyšet hudbu z nějakého přehrávače a zevnitř je cítit marihuanu. Někteří lidé v obci tvrdí, že majitel užívá drogy.
Na volání ani na klepání na dveře však nikdo nereaguje, neozývají se ani psi. Možná uvnitř opět nejsou.

V blízkém domě otevírá dveře mladý muž. Nejdřív tvrdí, že se o souseda nezajímá, pak ale dodává, že do jeho zahrady rotvajleři vnikli jen jednou, když proháněli jeho kočku.
Nakonec přiznává, že psi zaútočili i na něj: „Vracel jsem se domů kolem jedné v noci. Auto jsem zaparkoval a najednou vidím u kostela pod lampou rotvajlera. Uvědomil jsem si, že už jsem auto zamkl. A pes se rozběhl proti mně.“ Mladík prý ani nevěděl, jak svižně přeskočil plot do zahrady svého domu. A zuby psa zastavilo pletivo plotu: „Byl jsem rád, že zůstal na druhé straně.“
Některé obyvatele Sobčic majitel psů už hodně rozezlil. „Lidi zuří. Už si to s ním chtěli i vyřídit. Jenže takové výtečníky chrání zákon a oni to dobře vědí. Kdyby mu někdo dal co proto, a není k tomu daleko, bude tím napadeným a obětí on,“ říká muž, který nevypadá na to, že by před rvačkou couvl.
A tak mladíkovi psi dál ohrožují lidi a zvířata ze vsi. Přitom o rotvajlerech se říká, že v agresivitě a nevypočítatelnosti překonávají i nebezpečné pittbuly. A lidem z obce nezbývá než čekat, co se stane příště.
Když prý starosta majiteli psů řekl, že lidé už mluví o tom, že by mu psy nejradši otrávili, odpověděl: „To by asi věc nevyřešilo. Pořídil bych si nové.“

PETR BROULÍK
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)