Hořicko - Obce Hořicka - Bitva Königgrätz 1866 na Chlumu u Hradce Králové Čtvrtek 5. prosince 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dvůr Králové
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Tetín
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
2.7.2010 - www.mfdnes.cz
Bitva Königgrätz 1866 na Chlumu u Hradce Králové

Historické jednotky svedou lítý boj i o dobovou usedlost

Dunění polních děl. Střelba z pušek a plno dýmu. Ržání koní a úpění raněných a umírajících. To vše bude opět součástí letošní rekonstrukce líté a rozhodující bitvy prusko-rakouské války, která se udála 3. července 1866 na Chlumu a v okolí.

V sobotu ve 14 hodin se tedy opět střetnou před diváky na čtyři stovky členů klubů vojenské historie, z toho stovka zahraničních. Celou akci pořádá opět Garda města Hradce Králové a chce efektní podívanou připomenout střet vojsk o vedoucí postavení v německých zemích. Rakousko utrpělo drtivou porážku.

Na hlavní bitevní scéně budou historické kanóny a oddíly jezdců na koních. V údolí na Chlumu pod památníkem Baterie mrtvých bude stát replika zemědělské usedlosti s dobovým příslušenstvím, která představuje část skutečného bojiště. Ta během bitevní scény podlehne pyrotechnickým efektům. Na scéně bude třicet koní, dvacet děl, povozy a další dobová „technika“. K vidění bude také život v historickém polním ležení s lazaretem. Významným prvkem akce bude účast velké historické kapely z Německa Muzik Spielmanszug Radeberg.

Projekt Königgrätz 1866 začne už v pátek. Bojištěm projde od 11 hodin pochod historických jednotek a to po trase Rodov, Račice, Sendražice a Hořiněves. Pochod skončí v 16.30 hodin u hořiněveských lip.

Ve 20 hodin zahájí organizátoři celou akci na Malém náměstí v Hradci Králové koncertem historických muzik. Ve 23 hodin projde obcí Chlum pochodňový průvod a skončí pietním aktem k výročí bitvy na pruském hřbitově.

V sobotu v 10 hodin se otevře poprvé oficiálně nově dostavěné Muzeum války 1866 na Chlumu. O půl hodiny později se uskuteční pochod historických jednotek bojištěm a v 11 hodin začne pietní akt u Baterie mrtvých.

Po promenádním koncertě a bitevní scéně „Königgrätz 1866“ na motivy historických událostí se zúčastnění vojáci střetnou ještě jednou - a to v přátelském fotbalovém utkání. To se odehraje pod heslem „sportem proti válce“. V 18 hodin vše zakončí zádušní mše za padlé v kostele Proměnění Páně na Chlumu. Organizátoři upozorňují, že v sobotu budou na bojišti záchytná parkoviště pro osobní automobily. Vlakové spojení do Dlouhých Dvorů, z nichž je to asi dva kilometry pěšky, jede z hlavního vlakového nádraží v Hradci Králové v 10.04 hodin a 12.04 hodin.
Autobusem do obce Chlum lze jet z autobusového terminálu v Hradci Králové. Odjezd je ve 12.20 hodin ze stanoviště J2. Na bitvu se lze dostat také parním vlakem, a to v 8.55 hodin z Hradce Králové. Na všechny doprovodné akce včetně programu v Hradci Králové je vstup zdarma, jednotné vstupné na bitevní scénu činí 90 korun. Děti předškolního věku i tam mohou zdarma.
Po celý den bude možno vystoupit na vyhlídkovou věž.
--------------------------------------------

Na Chlumu u Hradce Králové v sobotu (3.7.2010) otevřou přístavbu Muzea války 1866, na někdejším bojišti budou opět bitevní ukázky

Sobotní tradiční rekonstrukce bitvy na Chlumu u Hradce Králové bude pro moderní přístavbu tamního Muzea bitvy 1866 doslova křest ohněm. Na akci připomínající krvavý střet, po kterém na návrší nedaleko krajského města zůstaly tisíce mrtvých a desetitisíce zraněných, se totiž sjíždí velký počet návštěvníků. Ani letos tomu zřejmě nebude jinak.

Zájemci si letos budou moci poprvé prohlédnout i novou expozici prusko-rakouské bitvy, která se odehrála 3. července před 144 lety. Rekonstruovaná a rozšířená budova muzea spojuje moderní architekturu s prvorepublikovou stavbou, která už přestala stačit požadavkům na zvyšující se návštěvnost památníku a především na údržbu rozsáhlého areálu s mnoha pomníky v krajině.
V nové expozici lidé uvidí mnohem víc obrazového materiálu než dosud. Muzeum vystavuje také originály nebo kopie výstroje a výzbroje pruské i rakouské armády. Ve vestibulu bude výstava Via Belli 1866, která velmi podrobně popisuje válku, nabízí řadu map i kopií historických vyobrazení.

„Do 90. let minulého století rozloha muzea celkem postačovala, protože československý stát zejména po roce 1948 prusko-rakouskou bitvu příliš nepřipomínal. Naopak. Za komunistického režimu byla činnost klubů vojenské historie zabývajících se bitvou 1866 terčem různých perzekucí ze strany policie. Muzeum tehdy stát spíš trpěl,“ říká ředitel Muzea východních Čech Zdeněk Zahradník.
Někteří lidé, kteří na Chlumu a v okolí bydlí, dokonce vzpomínají, že policie sledovala návštěvníky z Rakouska či Německa, kteří jezdili na bojiště nebo do urnového háje na hroby svých předků.
Po roce 1989 se na Chlumu začaly pořádat velké vzpomínkové akce a místa bojů začalo navštěvovat stále víc návštěvníků. Spolky a sdružení pak na mnoha místech v kraji vybudovaly naučné stezky nebo informační místa. O samotný areál kolem Chlumu pečuje především Komitét pro udržování památky války roku 1866. „Dělá tam obrovský kus práce. Je neuvěřitelné, že ještě dnes lidé chodí zdarma na brigády,“ říká ředitel muzea.

Muzeum války 1866
Otevírací doba:
od 4. července do konce září denně mimo pondělí od 9 do 17, od října do dubna o sobotách a nedělích od 10 do 16 hodin.
Prusko-rakouská bitva u Hradce Králové 3. července 1866 patří k největším bitvám 19. století. Na bojišti zůstalo téměř 8 000 mrtvých a více než 23 000 raněných vojáků.


Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)