Hořicko - Obce Hořicka - Peckovský pozdrav od Kryšfofa Haranta Pondělí 22. července 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dvůr Králové
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Tetín
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Peckovský pozdrav od Kryšfofa Haranta

Hrad Pecka se konečně dočkal oficiálního archeologického výzkumu – poprvé ve své historii. K realizaci řádně ohlášeného záměru došlo v první polovině října.

Cílem byl jednak samotný archeologický výzkum, jednak ověření archivního zápisu o přítomnosti podzemní chodby, pravděpodobně někdejší vodovodní šachty. Výkopové práce proběhly ve spolupráci s kastelologem Tomášem Tomíčkem a pod dohledem archeoložky jičínského muzea Evy Ulrychové. Chodba sice objevena nebyla, ale archeologické nálezy opravdu stojí za to.

Sonda byla vyměřena na místě, které v 70. letech zkoumal Jaroslav Obešlo z Lázní Bělohradu v naději, že zde objeví jednu z tajných hradních chodeb. Podle zápisků, které si pečlivě vedl, narazil v hloubce asi tří metrů na izolační vrstvu žlutého jílu a pod ní na opracované kameny. V této fázi se však výkop zřítil a tehdejší kastelán další pokračování neodborně prováděných prací zakázal.

V letošním roce bylo tedy toto místo znovu odkryto. Popis Jaroslava Obešla do detailu odpovídal realitě a ve třech metrech se skutečně objevily opracované kameny. „Tento okamžik byl nejnapínavější. Byli jsme si skoro jistí, že od podzemní chodby nás dělí jen několik desítek centimetrů. Nakonec se ale ukázalo, že jde o pravidelně rozpukanou skálu, která pokračuje dále do hloubky,“ líčí jeden z účastníků výzkumu.

Toto dílčí zklamání ale bohatě vynahradily samotné archeologické nálezy. V úrovni základů harantovského paláce byla totiž odkryta původní navážka z 16. století, která obsahovala velké množství úlomků kachlů a keramiky. „Jde o soubor s velkou výpovědní hodnotou. Jeho základ tvoří kachle tzv. novopackého červeného zboží s různými náboženskými i světskými motivy a zahrnuje rovněž vzácnou loštickou keramiku a početné zlomky stejně vzácných prořezávaných kachlů – na celém Jičínsku jsme doposud evidovali jen jediný fragment. Soubor můžeme zařadit zhruba do roku 1500,“ informovala archeoložka Eva Ulrychová.

Dataci odpovídají i další jednotlivosti – šipka do kuše, dvě drobné mince či úlomek gotického zdobeného poháru z lesního skla. „Přítomnost navážky ze 16. století jen potvrzuje výsledky našeho předchozího zkoumání stavebně historického vývoje hradu. Zjistili jsme totiž, že starší západní palác, který nechal postavit nejvyšší písař českého království Mikuláš Hořický z Hořic na přelomu 15. a 16. století, byl později stržen směrem do hradního příkopu a na vzniklém podloží vybudováno nynější harantovské křídlo,“ vysvětluje kastelolog Tomáš Tomíček.

Malý pozdrav na místě prováděného výzkumu zanechal i sám Kryštof Harant. V jedné ze svrchnějších vrstev, zhruba v hloubce 150 centimetrů, byl totiž nalezen měděný plíšek s vyraženými motivy pyramidy, Sfingy, ptáka ibise a Nilu. Se vší pravděpodobností se jedná o poutnickou známku, kterou si Harant, známý svou vášní pro sbírání „suvenýrů“, přivezl z cesty do Egypta. Jednalo by se tak o jedinou věc zachovanou z jeho přímého vlastnictví!
Výkopovými pracemi a vyzdvižením nálezů z hlubin země skončila první část archeologického výzkumu.

V zimních měsících budou vykopávky očištěny a následně zaevidovány. V příští sezóně se počítá s vystavením vybraných nálezů v expozici hradu Pecka a také s publikováním zprávy o výsledcích výzkumu v odborném tisku.


Věra Kociánová