Hořicko - Obce Hořicka - Od dubna je nařízeno třídit bioodpad Sobota 2. března 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Od dubna je nařízeno třídit bioodpad

 Rostlinný odpad, například zbytky z kuchyní, přestane končit na skládkách. Alespoň to slibuje zákon, který obcím nařizuje, aby pro své obyvatele zajistily nejen sběr papíru, plastu a skla, ale nově také bioodpadu a kovů. V každé obci musí být proto od dubna minimálně jedno místo, kde budou lidé třídit bioodpad.

"Souhlasili jsme s tím, aby volnou kapacitu kompostárny mohly nově využívat i další obce z našeho spádového obvodu. Na jednání rady jsme tento návrh schválili v reakci na nový zákon o nakládání s odpady. Od dubna budou totiž všechny obce povinny nějakým předepsaným způsobem likvidovat bioodpad, stejně jako ostatní druhy odpadů. Pokud tak neučiní, poruší zákon," sdělil starosta Hořic Aleš Svoboda.

Novou povinnost třídit v každé obci bioodpad - a už od začátku ledna také kovy - nařizuje zákon, který na návrh ministerstva životního prostředí schválila loni na podzim poslanecká sněmovna.

Obce si mohou vybrat z více způsobů, jak sběrnou síť pro domácnosti zajistí, v každé z nich by však mělo být alespoň jedno místo, kde půjde biologický odpad třídit. "Je plně v kompetenci obcí, jaký způsob třídění bioodpadu zvolí, jaký způsob třídění občanům nabídnou a jakým způsobem je o tom budou informovat," oznámila mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Může jít o sběrné dvory nebo pravidelně přistavované velkoobjemové kontejnery. V Jičíně, Hořicích nebo v Nové Pace vyrostly za tímto účelem i nové kompostárny za miliony korun. Přírodním procesem za působení mikroorganismů, vody a kyslíku lze totiž bioodpad změnit na kompost využitelný na poli a na zahradách. Někde vznikly i bioplynové stanice.

Novinkou v Jičíně jsou navíc také speciální sběrné nádoby na biologicky rozložitelný odpad, které majitelům rodinných domů nebo bytů s vlastní zahradou nabízí jičínská radnice zdarma. "V této fázi lidem pomůžeme likvidovat odpad zejména ze zahrádek, což je první vlaštovka. Když lidé projeví zájem a ukáže se, že je prostor pro další rozšíření tohoto systému, bránit se mu nebudeme. Je ale potřeba doladit technické problémy zejména ve vztahu k hygieně, ať už jde o vymývání odpadových nádob nebo jejich výměnu," prohlásil loni tehdejší jičínský starosta Jiří Liška.

Město za rozjezd nového tříděného sběru zaplatilo necelých sedm milionů korun. Zájem veřejnosti o popelnice na bioodpad předčil očekávání. "Ve sběrném dvoře bylo během jednoho měsíce vydáno všech 500 nakoupených popelnic," informovala loni mluvčí radnice Magdaléna Doležalová. Technické služby proto pořídily obratem dalších 150 popelnic a kvůli trvale rostoucímu zájmu nakoupí letos na jaře dalších 200 nádob na odpad rostlinného původu. Po jednání městské rady o tom informoval místostarosta Petr Hamáček.

S většími rozpaky však vnímají nový zákon lidé na vesnicích. Těm se jeví jako přehnaný. "Myslím si, že malé obce do určitého počtu obyvatel by povinnost třídit bioodpad mít neměly. Zdejší obyvatelé včetně chalupářů odpad rostlinného původu obvykle zpracují na své zahradě nebo s ním přikrmují zvířectvo," říká jeden ze starostů na Libáňsku.

Důslednější třídění si mimo jiné vynutily směrnice Evropské komise, která požaduje, aby členské státy Unie snížily do roku 2020 množství biologického odpadu na svých skládkách. Pokud Česko své závazky nesplní, může platit pokutu.

Ministerstvo životního prostředí tvrdí, že kovy a bioodpad končily dosud zpravidla na skládkách společně se směsným komunálním odpadem, z něhož prý tvoří asi až čtyřicet procent. "Čím méně těchto vytříděných odpadů skončí v popelnicích, tím méně budou obce platit za ukládání odpadů na skládky. Bioodpad i kovy je pak možné zpeněžit různými způsoby. Proto není důvod, aby v důsledku zavedení třídění těchto komodit starostové zvyšovali občanům poplatky za svoz odpadu," citovala agentura ČTK ministra životního prostředí Richarda Brabce.

Okolním obcím radnice v Hořicích vyšla vstříc právě tím, že jim nabídla nevyužitou kapacitu kompostárny. Kompostárna proto začne nově zpracovávat rostlinné zbytky z kuchyní, posečenou trávu, větve ze stromů nebo spadané listí z celého Hořicka.

Samosprávy obcí budou mít nyní podle Svobody možnost podepsat s městem smlouvu o ukládání biologického odpadu na kompostárně. Hořice ji přitom vybudovaly před pěti lety za zhruba šest milionů korun v prostoru skládky v Lískovicích, která prošla rekultivací za dalších dvacet milionů korun.

(jn)
www.jicinskozpravy.cz