Hořicko - Obce Hořicka - Nová Paka je můj jediný klient, Pátek 14. června 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dvůr Králové
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Tetín
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
25.2.2003 - MF DNES 24.2.2003
Nová Paka je můj jediný klient,

Nebýt loňských komunálních voleb, starosta Nové Paky Josef Cogan by se dnes připravoval na jarní zkoušky, které měly odstartovat jeho advokátskou kariéru. Hlasy voličů však rozhodly jinak - devětadvacetiletý právník místo studia paragrafů už čtvrt roku řídí své rodné město. Nová Paka se nyní stala mým jediným klientem. Když jsem se rozhodl kandidovat do zastupitelstva a posléze jsem byl zvolen do čela radnice, jdou mé profesní ambice stranou a všechny své síly musím napnout ve prospěch města,“ říká Cogan. * Na radnici jste nastoupil bez zkušeností v zastupitelstvu či v městské radě. Neměl jste z toho trochu obavy?

Jako advokátní koncipient jsem se zabýval především civilním a trestním právem, takže práce na radnici a její fungování pro mě samozřejmě byly určitou novinkou a jsou jí vlastně dodnes. Přesto svého rozhodnutí v žádném případě nelituji.

* V čele města jste vystřídal starostu Petra Kuříka, který vedl Novou Paku po tři volební období a kandidoval i v loňských komunálních volbách. V čem vidíte hlavní příčinu vašeho vítězství?

Sportovci pro Novou Paku, za které jsem kandidoval, už před volbami jednoznačně deklarovali, že chtějí na radnici změnu. Viděli jsme, že město už delší dobu stagnuje a předchozí vedení bylo spíš brzdou než zárukou dalšího rozvoje. Podobně to zřejmě cítila i většina obyvatel.

* Jaké novinky se vám na radnici už podařilo prosadit a co připravujete?

Především nechceme nic zatajovat a chceme být k lidem maximálně otevření. Hned po svém nástupu do vedení města jsme proto například začali zveřejňovat zápisy z městských rad, aby se každý mohl podívat, jak který radní hlasoval. O budoucnosti města by podle nás měli rozhodovat mladí a vzdělaní lidé, kterým nyní nabízíme místa v městských výborech a komisích. Za jednu ze základních věcí považujeme i stanovení dlouhodobého rozpočtového výhledu, aby Nová Paka nežila často z ruky do pusy jako dosud. Naši předchůdci nepřemýšleli koncepčně a město za nich často žilo i na dluh.

* Jak toho chcete dosáhnout?

Musíme si stanovit rozpočtové priority a dbát na to, aby příjmy města byly v rovnováze s výdaji. Nesmíme zapomínat ani na dostatečnou rozpočtovou rezervu, ze které budeme hradit naši nezbytnou spoluúčast na získaných dotacích. Na přijetí dotací musíme být připraveni předem a ne se o ně začít zajímat až ve chvíli, kdy se náhodou naskytne příležitost k jejich získání.

* Daly by se vaše rozpočtové priority konkretizovat?

Naše sdružení nějakou konkrétní prioritu nemá. Nechceme si stavět žádný pomník ani neprosazujeme žádnou konkrétní investici. Pro nás je nejdůležitější, aby radnice zdravě hospodařila, spolehlivě fungovala a její práce měla systém. Potom lze postupně úspěšně rozvíjet všechny oblasti od školství a sportu přes sociální problematiku až k životnímu prostředí.

* Jaký je váš názor na uvažované zastřešení zimního stadionu?

Město má na letošní rok na tuto investiční akci přislíbených devatenáct milionů korun státní dotace. Radnice by pouze měla zaplatit projekt v hodnotě přibližně jednoho milionu korun. To je pro nás tak výhodné, že pokud peníze od státu skutečně obdržíme, tak do toho určitě půjdeme.

* V zastupitelstvu se často diskutuje i o vytvoření vhodných podmínek pro přilákaní investorů, kteří by ve městě vytvořili nová pracovní místa. Jak toho chcete dosáhnout?

Současné zastupitelstvo ustavilo výbor pro rozvoj průmyslu a podnikání, jehož členové mají za úkol vypracovat koncepci podpory rozvoje průmyslu ve městě. S pomocí této koncepce chceme vytvořit podmínky pro vznik průmyslové zóny, ale ne za každou cenu. Zmapujeme situaci, vytipujeme vhodné pozemky a na vstup investora se připravíme do té míry, abychom mu byli schopni nabídnout parcelu, na které by třeba do půl roku mohl začít stavět. Nemá ale cenu za velké peníze unáhleně postavit průmyslovou zónu a nemít přitom nikoho, kdo by v ní chtěl investovat.

* Městu stále hrozí vrácení až 27 milionů korun za údajné porušení rozpočtové kázně při využívání státní dotace na výstavbu sportovní haly, kterého se mělo dopustit minulé vedení radnice. Už víte, jak budete tento nepříjemný problém řešit?

Naši předchůdci považovali za jediný možný způsob žádost o prominutí daně, který my pokládáme za příliš pasivní řešení, kdy se vlastně jen čeká, jak někdo rozhodne za nás. My chceme jít cestou řádných opravných prostředků. Našli jsme argumenty mluvící v náš prospěch, proti rozhodnutí jičínského finančního úřadu jsme se odvolali a podle našeho názoru máme šanci uspět. Když ne v odvolacím řízení, tak v případném projednávání u soudu, které jsme ochotni podstoupit.

* Vracet dotace a hradit vyměřené penále tedy zatím nehodláte?

Zatím platit nebudeme. Právní zvyklosti jsou takové, že k vymáhání pohledávky třeba i exekucí dochází až po definitivním vyřešení problému. Přesto musíme být připraveni na všechno. Třeba i na to, že budeme muset prodat něco z městského majetku, abychom mohli našim závazkům vůči státu dostát.

JOSEF COGAN (29 LET). Novopacký rodák, absolvent místního gymnázia a Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Po ukončení studia pracoval jako koncipient v advokátní kanceláři v Jičíně. Do městského zastupitelstva kandidoval za nezávislé sdružení Sportovci pro Novou Paku. Je svobodný.

Autor: IVAN TRUHLIČKA